Czy wiesz, że….? Garść ciekawostek o miedzi.

AniaPrzez Ania|17 lutego 2021

Miedź jest jednym z najstarszych stosowanych przez człowieka pierwiastków.

Warto przypomnieć, iż jest to pierwiastek chemiczny z grupy metali przejściowych, a jego łacińska nazwa (łac. „cuprum”) pochodzi od Cypru, gdzie w starożytności wydobywano miedź. Ze względu na swoją budowę elektronową, miedź cechuje się bardzo dobrą przewodnością elektryczną, cieplną, jest odporna na korozję oraz łatwo tworzy stopy. W związku z tym możemy zaobserwować wiele praktycznych zastosowań miedzi wokół nas.  Na „tapetę” weźmy miedź jako materiał konstrukcyjny. Otóż miedź w czystej postaci nie może pochwalić się zbyt wysokimi parametrami (choć wcale nie są one takie złe) jeśli mowa o wytrzymałości na rozciąganie czy twardości, dlatego do konstrukcji używa się jej stopów – mosiądzu i brązu. W przyrodzie natomiast czysta miedź występuje niezwykle rzadko. Poznajcie kilka przykładów jej praktycznych zastosowań. 

Miedź wokół nas

Na dzień dobry pochylimy się nad budowlanką – kto niedawno remontował mieszkanie lub dom, wie o czym mowa. Przede wszystkim miedź zastąpiła aluminium jako materiał instalacji elektrycznych. Ten, kto ma więc „miedziuchę” zamiast dawnego „amelinium”, może czuć się bezpiecznie. Kolejne instalacje, w których znajdziemy miedź, to instalacje wodne. Dlaczego? Ponieważ miedź nie uwalnia szkodliwych dla zdrowia związków i substancji, a co najbardziej istotne – nie zmienia smaku wody. Ponadto, rury miedziane są szczelne, nie występuje w nich dyfuzja gazów do metalu, co oznacza brak ryzyka przenikania do instalacji nieprzyjemnych zapachów i substancji mogących pogorszyć jakość wody. Nie można zapomnieć również o instalacji odgromowej (powszechnie znanej jako „piorunochron”), zwłaszcza wysokich budynków. Pionowe przewody takich instalacji (jak np. wieże kościelne), wykonane są z taśmy miedzianej o dużej grubości. Taka grubość miedzianej taśmy umożliwia przewodzenie dużego prądu bez obawy jej stopienia.

Miedź występuje również we wszelkiego rodzaju wiązkach, układach scalonych, sprzętach audio – wideo, magnetofonach. W postaci miedzianych uzwojeń: w dynamach (rowery, elektrownie), elektromagnesach (dzwonki elektryczne), silnikach elektrycznych. W każdym z naszych aut może być nawet kilometr przewodów miedzianych, a w domach? Sami policzcie ile! :P. 

Warto również podkreślić aspekt ekologiczny – miedź jest poddawana recyklingowi bez straty jakości. Szacuje się, że ok. 80% wydobytego surowca jest nadal w użyciu. To niewątpliwie świetna informacja biorąc pod uwagę walkę, jaką toczymy i toczyć powinniśmy w trosce o naszą matkę Ziemię.

Miedź a zdrowie

Poznaliśmy już praktyczne zastosowanie miedzi, a co z naszym zdrowiem? Otóż okazuje się, że ten pierwiastek ma również wiele właściwości leczniczych. Nie tylko dobrze działa na pamięć, koncentrację, nastrój, ale też na prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego, kostnego, oddechowego oraz stan skóry. Jest to więc niezbędny dla naszego zdrowia mikroelement, między innymi dlatego, że uczestniczy w procesie tworzenia czerwonych krwinek, wykazuje właściwości bakteriobójcze, wspiera układ odpornościowy oraz uczestniczy w produkcji tkanki łącznej. W jakich produktach spożywczych możemy odnaleźć ten wartościowy pierwiastek? W pierwszej kolejności w mięsie oraz skorupiakach, dla tych jednak, którzy nie jedzą mięsa, mamy dobrą informację: ziarna słonecznika, sezamu, pestki dyni, kakao, orzechy laskowe, fasola biała, soja, kasza gryczana, płatki owsiane, otręby pszenne, natka pietruszki czy groszek zielony to również produkty o zawartości CU.

Anti-aging

 Mówi się również, iż miedź wykazuje właściwości przeciwstarzeniowe – tak, tak, drogie Panie (i Panowie)! 😊 Miedź jest przeciwutleniaczem i bierze czynny udział w produkcji kolagenu i elastyny ​​przez nasz organizm. Te z kolei są odpowiedzialne nie tylko za tkankę łączną stawów, ale także za strukturalne wsparcie kości i skóry. Wsparcie kolagenowe może pomóc zwalczać oznaki starzenia, takie jak zwiotczenie skóry i zmarszczki.

Ajurweda

Wyznawcy ajurwedy (starohinduskiej sztuki zachowania równowagi organizmu, czyli zdrowia) od wieków stosują miedź, by równoważyć energie w organizmie, a w efekcie dbają o zdrowie, urodę i dobre samopoczucie. Wiele osób używa miedzianych dekoracji i przedmiotów do wystroju wnętrz, aby odczuwać w ich towarzystwie spokój. Miedziane naczynia używane są do sterylizacji wody pitnej, a według wierzeń, noszenie miedzianej biżuterii pozwala przenieść do organizmu śladowe ilości miedzi, cynku i żelaza – w myśl przysłowia: „Kto miedź ze sobą nosi, ten o zdrowie się nie prosi”.

Pamiętajcie jednak, iż chociaż powyższe wierzenia/przekonania nie zostały jednoznacznie zweryfikowane w dostępnych badaniach naukowych, to noszenie biżuterii miedzianej zdecydowanie może poprawić humor! 😊  

Tego Wam serdecznie życzymy i zachęcamy do przeglądnięcia oferty CU.Earrings.