Co to jest fornir i do czego się go używa?

MariuszPrzez Mariusz|14 lutego 2021

Z pewnością wielu z Was zastanawia się czym właściwie jest fornir i do czego się go powszechnie stosuje. 

Fornir jest naturalną, cienką okleiną, z powodzeniem stosowaną w aranżacji wnętrz. Dzięki temu, że jest niezwykle cienki (na rynku dostępne są różne modele, jednak z reguły jest to od 0,6 do 3 mm), może służyć jako okleina frontów meblowych, skrzydeł drzwiowych, blatów, ale może również stanowić samodzielną dekorację ścienną. Fornir jest również chętnie stosowany przy wykończeniu ścianek działowych. 

Do produkcji biżuterii CU.Earrings stosujemy forniry drewniane oraz kamienne

Fornir kamienny

Fornir kamienny na rynku polskim pojawił się już jakiś czas temu, podbijając serca swoich fanów mnogością możliwości zastosowań. Ten fakt, a także moda na stosowanie we wnętrzach naturalnych materiałów, pozwoliła mu na stałe wpisać się w przeważającą część koncepcji oraz projektów architektonicznych. Jest to materiał elastyczny, lekki, stosunkowo trwały i cienki – grubość fornirów kamiennych waha się od 1 do 3 mm. Proces jego powstawania jest bardzo ciekawy – fornir kamienny powstaje z  surowca, jakim są skały łupkowe.

Ponieważ są to skały metamorficzne, ich cechą jest możliwość dzielenia się na płaskie kolumny. Dzięki temu, po poddaniu ich odpowiedniej obróbce (wyrównanie kamienia oraz jego ogrzanie), jesteśmy w stanie uzyskać cienkie warstwy. Po ostygnięciu bloku skalnego, nakleja się na niego siatkę z włókna szklanego (która ma za zadanie jego wzmocnienie). Następnie odrywa się ją wraz z warstwą łupka i, w celu wzmocnienia materiału jeszcze bardziej, nakłada się od spodu żywicę naturalną. Kolor i wzór forniru, jaki otrzymamy zależy oczywiście od łupka. To co najpiękniejsze w tym materiale, to fakt, iż nigdy nie uzyskamy  dwóch takich samych fornirów. Ba! Nawet w obrębie jednego arkusza możemy zauważyć co najmniej kilka różnych wzorów. Dzięki temu możemy bawić się zarówno barwą, jak i strukturą materiału nadając produktom końcowym oryginalność.

Forniry kamienne, których używamy do produkcji naszej biżuterii, mają grubość 1-3 mm i produkowane są w arkuszach 120×60 cm.

Fornir drewniany

Fornir drewniany ma zdecydowanie dłuższą historię na naszym rynku, jego zastosowanie jest analogiczne do forniru kamiennego. Jest to cienki niczym papier płat drewna pozyskiwany poprzez ścinanie warstwy zewnętrznej. Fornir to płaty o grubości od 0,6 do 3 mm (zdarzają się nawet takie o grubości 0,1-0,2 mm) i podobnie jak ten kamienny, również jest materiałem powstałym z surowców naturalnych. Niektórzy mylą fornir drewniany z laminatem, jest to błąd. Fornir jest materiałem w pełni pochodzącym z drewna, tymczasem laminat produkowany jest z włókien sztucznych oraz mineralnych. Jak powstaje zatem fornir drewniany? W pierwszej kolejności konieczne jest odparowanie pnia drzewa, z którego ma powstać fornir. Następnie jest on poddawany skrawaniu, w wyniku czego otrzymuje się arkusze. Pojedyncze arkusze ponownie łączy się ze sobą w takiej kolejności, w jakiej zostały zdjęte z pnia drzewa.  Dzięki temu zabiegowi możliwe jest odtworzenie rysunku słojów z zachowaniem jednakowego ich położenia. Fornir wytwarzany jest z około 200 gatunków drewna o różnym usłojeniu. Jest to zarówno drewno krajowe, jak i egzotyczne. Wyróżniamy forniry drewniane naturalne oraz modyfikowane. W przypadku forniru modyfikowanego, drewno skrawane na arkusze jest barwione i klejone w bloczki. W dalszej kolejności cienkie płaty są układane w stosy i prasowane. Tak jak wspomniano wcześniej, w przypadku forniru naturalnego praktykuje się odtworzenie ułożenia słojów według tej samej kolejności, w jakiej zostały zdjęte z pnia. Tymczasem podczas produkcji forniru modyfikowanego, tworzony jest wzór, który przypomina naturalny wygląd drewna. Do produkcji biżuterii CU używamy fornirów drewnianych naturalnych o grubości 1,5 mm, występujących w arkuszach 20×15 lub 20×30 cm (w zależności od gatunku drzewa).